Ekonomik Maliyet

ekonomik maliyet01Ahşap ürünlerin, malzeme, inşaat ve çevre maliyetleri açısından bir çok avantajları vardır. Ahşap, uygun malzeme tercihi, doğru tasarım ve hesaplama yapıldığı takdirde sağlayacağı düşük maliyetinin yanı sıra estetik, ekonomik, çevreye duyarlı, çok yönlü ve yaşam döngüsü süreçlerine bağlı olarak yüksek performanslı çözümler sunar.

ekonomik maliyet02Proje Maliyetleri: Ahşap, yerel kaynaklı olanları genellikle alternatif yapı malzemelerinden daha ucuzdur.

Ahşap binalar ve malzeme uygulamaları ister özel tasarım ister prefabrik olsun, hızlı ve verimli olarak neredeyse her mevsim yıl boyunca yapılabilir.

Ahşap yapı sistemleri tipik olarak diğer ana yapı sistemlerinden daha pratik ve emniyetli aynı zamanda temiz ve kuru şekilde uygulanabilir. Bu yönleri ile daha ekonomiktir. Deneyimli ahşap yapı uygulamacıları mevcuttur ve yapım teknikleri karmaşık değildir.

Çevresel Maliyetler: Bir yapı malzemesinin gerçek maliyetinin belirlenmesi, ürünün ömrü boyunca çevresel ve parasal maliyetlerinin değerlendirilerek hesaba katılmasını gerektirir. Ahşap, hammadde olarak elde edilmesi, imalatı, nakliyesi, montajı, kullanımı, bakımı, imhası veya geri dönüşümü dikkate alındığında enerji tasarrufu, hava ve su kirliliği, karbon yutağı olması ve düşük karbon ayak izi açısından beton ve çelikten daha iyi bir performans gösterir.

  •   Miralay Şefik Bey Sok.
    No:13 D:2, Taksim/İstanbul
  •   +90 (212) 292 43 80
  •   +90 (212) 249 98 50
  • info@ahsap.org

UAB Hakkında

2000 yılında kurulan derneğimiz, dayanışma, katılım ve paylaşım esaslarına dayanan bir sivil toplum örgütüdür. Modern bilimin ahşaba verdiği önemi dikkate alarak, kendi coğrafyamız ve kültürümüzden alınan ilhamla çalışmalar yapmaktadır.


Devamı...