Restorasyon

Eski eserler bizim kültür sürekliliğimizi ve hafıza birikimimizi oluştururlar.

Hafızamız yoksa geleceğimizde yok demektir. O bakımdan eski eserlerin kaybolmaması için koruma ve onarımları çok önemlidir.

Eski eser niteliğini kazanmış anıtsal ve sivil mimarî örneklerini form ve malzeme özelliklerini ve otantikliğini kaybetmeden korumak, kayıpları en aza indirmek ve koruma duyarlılığını geliştirmek gerekmektedir. 

Restorasyon bu amaçla yapılan ve yapılması gereken onarım ve inşaa işlemidir.

Koruma ve  restorasyon sahalarında kullanılan ahşap malzeme ile bu malzemelerin işlenmesi, temelden çatıya kadar bütün yapı elemanlarının elde ediliş aşamasından, yapıda kullanılışına, kullanılan yapı malzemelerinin korunması, temizliği, onarımı ve sağlamlaştırılarak ömrünün uzatabilmesi konularında ortak bilim dili ve disiplini içinde bilgi toplamak, birleştirmek, bunlara uygun uygulama yapmak ve bu bilinci geniş kitlelerle paylaşmak gerektiğine inanıyoruz. Bu konularda çalışan uzmanların çalışmalarını, gösterilen her türlü gayreti takdir ediyor ve destekliyoruz. 

Maalesef ülkemizde koruma anlayışı ifrat/tefrit kutuplarında seyretmektedir.

Bir taraftan eski esere kurtulmak gereken eski değersiz bir eşya gözüyle bakılırken diğer taraftan Eski eserini korumak, yaşatmak ve kullanmak amacıyla onarmak, restore etmek isteyen özel veya kamu malikler on yılları bulan proje onay süreçleri yaşamaktadırlar.

Zaten koruma ve restorasyona ihtiyacı olan bu eserler geçen süre içinde daha fazla hasar almakta ve niteliklerini kaybetmektedir.

Ulusal Ahşap Birliği, Dernek olarak Eski Eserlerimizin özellikle ahşap yapı ve objelerin restorasyon onay, izin ve uygulama süreçlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması için acil önlem ve düzenlemeler ortaya konulmasını ilgili kurumlardan beklemektedir.

Bu konuda üzerine düşecek her türlü görevi de gücü oranında yerine getirmeye hazırdır.

 

Geniş bilgi için KUDEB e müracat edebilirsiniz.

 

restorasyon 01   restorasyon 02   restorasyon 03  
           
restorasyon 04   restorasyon 05   restorasyon 06  Seminer Kitabını İndirmek için Tıklayınız.

 

  •   Miralay Şefik Bey Sok.
    No:13 D:2, Taksim/İstanbul
  •   +90 (212) 292 43 80
  •   +90 (212) 249 98 50
  • info@ahsap.org

UAB Hakkında

2000 yılında kurulan derneğimiz, dayanışma, katılım ve paylaşım esaslarına dayanan bir sivil toplum örgütüdür. Modern bilimin ahşaba verdiği önemi dikkate alarak, kendi coğrafyamız ve kültürümüzden alınan ilhamla çalışmalar yapmaktadır.


Devamı...