Standartlar ve Şartnameler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Genel İnşaat şartnamesi
Yapıda Ahşap Teknik Şartnameleri listesi:

ahsap cephe kaplamasi ahsap korkuluk ahsap pencere boya
       
panjur pergolea dekler

"Ç.Ş.B. Yüksek Fen Kurulu tarafınadan yürütülen Genel İnşaat Şartnameleri yenileme çalışmaları kapsamında Derneğimiz tarafından hazırlanan yukarıdaki liste kapsamındaki Yapıda Ahşap ile ilgili şartname taslakları görüş ve önerileriniz için web sitemizde yayınlanmaktadır."

 


 

tse

Ürün ve hizmetlerin sağlık, güvenlik, kullanım ve uygunluk değerlendirmeleri bakımından üretim, ticaret ve faydalanma şartlarının araştırılarak deneysel ve bilimsel olarak belirlenmesi olarak tanımlayabileceğimiz STANDARTLAR, ticarette ve üretimde rekabet gücünü artırmak, ulusal ve

uluslararası düzeyde ticareti kolaylaştırmak, toplumun kalkınma düzeyini ve refahını artırmak bakımından çok önemlidir.

Bu amaçlar doğrultusunda standardizasyon, uygunluk değerlendirme, deney ve kalibrasyon faaliyetleri Ülkemizde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Türk Standartları Enstitüsü TSE tarafından yürütülmektedir.

Standartların yapımı ve yayınlanması kadar uygulanmasıda önemlidir. Standart uygulamalarının yaygınlaşması standartların gelişmesine ve yukarıdaki amaçların gerçekleşmesi için mutlaka gereklidir.

Satınalmalar ve Üretimler sırasında oluşturulan TEKNİK ŞARTNAMELERDE istenen ürünün tabi oldu

ğu standartların(TS No, İsim ve Açıklama) yazılması ve ürün ve hizmetin belirlenen standartlara göre talep edilmesi uygulamaların yaygınlaşmasını sağlayacak bu da fırsat eşitliği ve rekabet gücünün artmasını, daha sağlıklı ve güvenilir mal ve hizmete ulaşılmasını getirecektir.

Ahşap ve Orman ürünleri ile ilgili yürürlükte yaklaşık 700 adet Standart mevcuttur. Bunlar Ahşap esaslı ürünlerden, Ahşap yapı malzemelerine, ahşap koruyucu ve boyalara, Ahşap yapı standartlarına kadar birçok konuyu kapsamaktadır.

Ahşap Standartları

 

Kontrplak ve Kontrtabla Standartları


 

Kereste Standartları

 

Ağaç ve Ahşap Standartları

 

Tomruk Standartları

 

 

Daha detaylı bilgi ve standart temini için TSE nin Standart Arama linkini tıklayınız.

 

İlgilendiğiniz iş kolu ve konusu ile ilgili standartlara uygun üretim ve/veya satınalmalar yapmanız işinize, sektöre ve ülke kalkınmasına olumlu katkılar sağlayacaktır.

 

Ahşap ile ilgili Standartlarda tesbit edeceğiniz eksiklikleri ve yeni standart ihtiyaçlarını derneğimizle paylaşmanız halinde konu, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilecek ve takip edilecektir.

 

Yapı Yönetmeliklerindeki Ahşap ile ilgili yanlış ve eksik ifade ve değerlendirmeler de derneğimizin ilgi alanında olup bunların düzeltilmesi konusunda da üyelerimizden ve tüm ilgililerden uyarı, öneri ve katkılarını bekliyoruz.

 

  •   Miralay Şefik Bey Sok.
    No:13 D:2, Taksim/İstanbul
  •   +90 (212) 292 43 80
  •   +90 (212) 249 98 50
  • info@ahsap.org

UAB Hakkında

2000 yılında kurulan derneğimiz, dayanışma, katılım ve paylaşım esaslarına dayanan bir sivil toplum örgütüdür. Modern bilimin ahşaba verdiği önemi dikkate alarak, kendi coğrafyamız ve kültürümüzden alınan ilhamla çalışmalar yapmaktadır.


Devamı...