Eğitim / Tanıtım

egitim tanitim img01AHŞAP KÜLTÜRÜ VE GELENEĞİNİN ÖNEMİ

Derneğimiz Ahşap kültürü ve geleneğinin öneminin bilinci içinde bu kültürü yaşatmak, çağdaş bilimsel gelişmeler ışığında kendi Ahşap tasarım, uygulama, sanat ve mimari eserlerini ortaya koymasına katkı sağlayacak her türlü eğitim ve tanıtım etkinliğini desteklemekte ve Üniversitelerde Ahşap malzeme ve uygulamalarını tanıtım için seminerler vermektedir. Bu seminerlerdeki sunumların pdf versiyonlarını ekli dosyalarda inceleyebilirsiniz.

Türkiye bir orman ülkesi olması sebebiyle eğitimde öncelik Ormancılığa verilmiş. Orman endüstrisinde ise Lif ve Yonga levha endüstrisinin gelişmesiyle bu yönde bir eğitim tercih edilmiştir. Diğer yandan Ahşap yapı geleneği yok olmuş, doğrama(pencere ve kapı imalatı) ve inşaatlık kereste sektörü denetimden uzak kendi haline bırakılmış, masifin mobilyadaki yerini tamamen Yonga/Lif panel almış dolayısıyla Masif Ahşap sahası gerilemiştir. Bu durumda eğitim ihtiyacı da geri plana düşmüştür.

Sektör gerilediği için ilgili eleman, usta, mühendis, mimar azalmış sonuçta Masif ahşaba dayalı iş kolları terk edilmiş bir değer olarak varlığını daha çok aile şirketleri ve bireysel girişimlerle devam ettirmeye çalışır hale gelmiştir.


Masif Ahşap sektörünün bir kalkınma stratejisi, plan ve programı bulunmamaktadır.

Buna rağmen eğitim kurumlarında Orman ve Ahşap ile ilgili Endüstri Meslek liselerinden Meslek Yüksek Okullarına ve Lisans programlarına kadar birçok bölüm bulunmaktadır. Fakat İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümlerinde Ahşap Yapı, Yapı elemanları ve Malzemeleri ile ilgili birkaç seçmeli ders dışında zorunlu ders programı yoktur.

Bazı eğitim kurumlarındaki Orman ve Ahşap ile ilgili bölümleri ekli dosyada inceleyebilirsiniz.

Türkiyede Üniversite seviyesinde Meslek Yüksek Okulu ve Lisans programı olarak yaklaşık 110 bölümde Orman ve Ahşap ile ilgili eğitim verilmektedir.

Bunlar;

41 adet Orman ve Orman Ürünleri Meslek Yüksek Okulu
54 adet Mobilya ve Dekorasyon Meslek Yüksek Okulu
10 adet Orman Mühendisliği
  3 adet Orman Endüstri Mühendisliği
  2 adet Ağaç işleri Endüstri Mühendisliği

Örnek olarak Ağaç işleri Endüstri Mühendisliği (Gazi Ün.) bölümünde yer alan dersleri incelemek için tıklayınız.

 

Sunumlar


Ahşap Tasarım Dersleri ve Araştırma Projeleri
Prof. Dr. Ahmet Turer
 
Ahşap Yapı Sistemleri
Celalettin Akça
img01   img02


Çevre - Yapı ve Ahşap
Prof. Dr. Nurgün Erdin
 
Ahşap: Hurafeler ve Gerçekler
Emine Erdoğmuş
img03   img04


İmsad Wood In Bulding
Göksel Korkmaz - Celalettin Akça
   
img05    

 

 

Eğitim Kurumları

  •   Miralay Şefik Bey Sok.
    No:13 D:2, Taksim/İstanbul
  •   +90 (212) 292 43 80
  •   +90 (212) 249 98 50
  • info@ahsap.org

UAB Hakkında

2000 yılında kurulan derneğimiz, dayanışma, katılım ve paylaşım esaslarına dayanan bir sivil toplum örgütüdür. Modern bilimin ahşaba verdiği önemi dikkate alarak, kendi coğrafyamız ve kültürümüzden alınan ilhamla çalışmalar yapmaktadır.


Devamı...