Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu 3

Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu 3

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) Ahşap Eğitim Atölyesi, 24-25 Mart 2015 tarihlerinde, Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu 3’ü düzenliyor. Etkinlik, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Sempozyumda, dünyada ahşap sektörü ve koruma çabaları, projelendirme, restorasyon, konservasyon ve onarım uygulamaları ve sorunları, kırsal mimari ve koruma, yerel yönetimlerin koruma çalışmaları, ahşap yapılar ve strüktürel davranışları gibi çeşitli başlıklar altında dünyadan ve ülkemizden örnekler üzerinde bilgi ve deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor.
Koruma konusunda yetkili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde çalışan tüm uzmanlara, akademisyenlere, üniversite ve meslek yüksek okullarının öğrencilerine, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine ve ahşap yapı kullanıcılarına açık olarak düzenlenen sempozyumun ardından, yapılan sunumlara ait bildiri metinleri bir kitapta toplanarak yayın haline getirilerek, ülke genelinde ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara gönderilecek. Böylece, KUDEB Ahşap Eğitim Atölyesi faaliyetleri bir kez daha paylaşılmış olacaktır.
Sempozyumla eş zamanlı olarak, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi fuayesinde, KUDEB Ahşap Eğitim Atölyesi,”Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı” 2014 kursiyerlerinin atölye ortamında yürüttükleri onarımlar, yeniden üretimler ve koruma çalışmalarından oluşan bir “Sergi” düzenlenecektir.

İlki 2008 yılında gerçekleştirilen eğitimlerin yedinci dönemini oluşturan Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı koruma yaklaşımları, belgeleme, ahşabın yapı malzemesi olarak özellikleri ve türleri, geleneksel el aletleri ve makinelerin kullanımı, geleneksel ahşap yapı mimarisi, ahşap süsleme, ahşapta bozulmalar, ahşap koruma yöntemleri, geleneksel yapı elemanlarının üretimi ve üst yüzey işlemleri konularında 4 ay süreli teori ve uygulama derslerini içermektedir.

Sempozyum boyunca Kültür Merkezi’nin fuayesinde ziyarete açık olan Sergi’nin açılışı
24 Mart 2015 tarihinde, 17:30’da yapılacak bir kokteyl eşliğinde gerçekleştirilecektir.

Sempozyum programı en kısa zamanda yayınlanacaktır.

Ayrıntılı bilgi için Demet Sürücü 0212 455 37 87- 0212 455 37 00

demet.surucu@ibb.gov.tr

Kayıt formu için tıklayınız.

Program akışı için tıklayınız.

  •   Miralay Şefik Bey Sok.
    No:13 D:2, Taksim/İstanbul
  •   +90 (212) 292 43 80
  •   +90 (212) 249 98 50
  • info@ahsap.org

UAB Hakkında

2000 yılında kurulan derneğimiz, dayanışma, katılım ve paylaşım esaslarına dayanan bir sivil toplum örgütüdür. Modern bilimin ahşaba verdiği önemi dikkate alarak, kendi coğrafyamız ve kültürümüzden alınan ilhamla çalışmalar yapmaktadır.


Devamı...