Ahşap Yapılar Uluslararası Sempozyumu

Bilindiği gibi Ahşap yenilenebilir, yeniden kullanılabilir, karbon ayak izi bırakmayan, doğal, çevre dostu, sürdürülebilir özellikleri bir arada bulunduran tek mühendislik yapı malzemesidir. 

 

Bu özellikleri ile geçmişte olduğu gibi günümüzde de Ahşap Yapılar çok yaygın kullanılmakta ve artık dünyanın birçok yerinde çok aileli, çok amaçlı, çok katlı ahşap yapılar yükselmekte 9-14-18-30-70... kat ve üzeri Ahşap Yapılar yapılmakta ve planlanmaktadır. Bu yapılar da tabi ki belirli standart, kod ve kurallara göre yapılmaktadır. Ahşap yapı standartları konusunda dünyada en ciddi ve disiplinli çalışan kuruluşların başında da ISO 165 Ahşap Yapılar Teknik Komitesi gelmektedir. Bu komitenin başkanı da ödüllü bir Türk bilim insanı ve inşaat/ahşap yapı mühendisi Erol Karacabeyli.

 

Bu komitede Ahşap yapı uzmanı 40 dan fazla bilim insanı yer almaktadır. Ve Ahşap yapıların malzeme performansından yapısal tasarına kadar birçok konuda araştırma ve çalışmalar yaparak yeni kodlar yazmakta ve güncellemeler gerçekleştirmektedirler.

 

Ulusal Ahşap Birliği (UAB) nin daveti TORİD ve TSE’nin gayret ve destekleri ile ISO 165 Ahşap Yapı Standartları Komitesi 2018 yıllık toplantıları 10-13 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Ülkemize gelecek olan Ahşap Yapılar konusunda uzman yaklaşık 40 bilim insanına ev sahipliğini ve toplantıların organizasyonunu Derneklerimiz (TORİD/UAB) ve TSE yapmaktadır.

Bu vesile ile 14 Eylül günü Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde “Sürdürülebilir inşaat ve Modern Ahşap Yapılar” konulu uluslararası bir sempozyum düzenleniyor. Bu sempozyumda ISO toplantıları için İstanbul’da olacak seçkin isimler sunumlar yapacaklar ayrıca ülkemiz imkânları ve hedefleri konusunda yerli uzmanlarımızca da değerli sunumlar gerçekleştirilecektir. 

 

Sempozyum kamu kurumlarına, inşaat sektörüne ve ilgili her kesime Ahşabı hatırlatmayı, dünyada neler yapılıyor bir nebze göstermeyi ve inşaat sektöründe doğal, çevre dostu, yenilenebilir ve sürdürülebilir ahşaba daha çok yer açmayı hedeflemektedir.

 

Katılımınızın bize, size ve gelecek nesillerimize yeni ufuklar açacağına inanıyoruz. Bekliyoruz.

 

Sempozyum programı; Ahsap-Yapilar-Uluslararasi-Sempozyum-Programi.pdf

 

Detaylı bilgi ve kayıt için; ahsapsempozyumu.com

  •   Miralay Şefik Bey Sok.
    No:13 D:2, Taksim/İstanbul
  •   +90 (212) 292 43 80
  •   +90 (212) 249 98 50
  • info@ahsap.org

UAB Hakkında

2000 yılında kurulan derneğimiz, dayanışma, katılım ve paylaşım esaslarına dayanan bir sivil toplum örgütüdür. Modern bilimin ahşaba verdiği önemi dikkate alarak, kendi coğrafyamız ve kültürümüzden alınan ilhamla çalışmalar yapmaktadır.


Devamı...